
Illustration: Francis Patrick Brady
Feast of the Red Thread
Ta del av den permanenta installationen på Gislaveds konsthall med vernissage mellan 15-16 april.
Tid och plats
När: Visas efter överenskommelse
Boka via telefonnr: 0371-813 84
Plats: Köpmangatan 12, Gislaveds konsthall
Feast of the Red Thread (Den röda trådens fest) är en permanent installation hos Gislaveds konsthall, den fungerar som ett mötesrum för den Röda trådens hemliga sällskap, inte ett utan flera sådana sällskap med en hord av hemligheter som alla hålls samman av en gemensam tunn röd tråd.
Detta konstprojekt, av Francis Patrick Brady med Max Ockborn, består av ett konferensbord för hemliga sällskap att samlas runt samt gardiner och en faktisk röd tråd för att försegla rummet från offentligheten. Här finns också en uppsättning kort till hjälp för dem som använder rummet, som en vägledning till att förstå varför och hur de tillsammans bygger sitt eget hemliga sällskap här.
Helgen 15 – 16 april hålls en offentlig/privat vernissage för The Red Threads helt transparenta hemliga sällskap med flera öppnings- och stängnings-ceremonier för att göra det möjligt att gå med i eller skapa ett eget hemligt sällskap.