
Bygget av Johan Orres lekpark är igång
På torsdagsmorgonen tog vi första spadtaget för den nya lekparken i centrala Gislaved. Nu tar bygget fart på riktigt och lekparken förväntas stå klar i december 2026. Läs mer och se bilder från dagen.
Senast uppdaterad 27 augusti 2026
Besökare, förskolebarn, representanter från kommunen och entreprenören Söderqvist Gräv samlades i en solig Johan Orres park för att uppmärksamma byggstarten. Barn från Galaxens förskola hjälpte till att sätta spadarna i marken tillsammans med bland andra samhällsutvecklingsnämndens ordförande Marie Johansson (S).
När det symboliska spadtaget var avklarat fick barnen ett eget, lite mer spännande uppdrag. Någonstans i marken gömde sig guldmynt och nu gällde det att gräva vidare och hitta dem. Efter ett intensivt letande dök mynten till slut upp. Guldmynten kunde barnen sedan byta in mot varsin glass.

Från vänster: Johan Grander, projektledare på Gislaveds kommun, Marie Johansson (S), ordförande i samhällsutvecklingsnämnden, och Kalle Bogeklint från Söderqvist Gräv.
Nu tar bygget fart
I samband med byggstarten har området hägnats in med byggstaket. Vi ber dig som rör dig i området att respektera avspärrningarna och följa gångvägarna runt arbetsområdet.
Den nya lekparken ska erbjuda aktiviteter för olika åldrar. Lekparken kommer att innehålla allt från gungor, sandlåda och vattenlek till en stor nätpyramid, klätterställningar och en basketplan.
Här skapas också ytor där människor kan träffas och umgås. I parkens östra del blir det en blomsteräng med picknickbord och möjlighet att grilla. I anslutning till kommunhuset anläggs även en boulebana med sittplatser och planteringar.
Du kan läsa mer och följa projektet på sidan Ny lekpark i centrala Gislaved.
Fler bilder från dagen
.png)