Gislaveds kommun logotyp
Suomeksi

Sofia utsedd till Årets lärare i kommunen

Senast uppdaterad 15 september 2026

Språkläraren Sofia Årlén på Gislaveds gymnasium har utsetts till Årets lärare i kommunen efter att ha nominerats av en av sina elever. Efter mer än 16 år i yrket är det fortfarande mötet med eleverna och möjligheten att göra skillnad som gör lärarjobbet speciellt.

Det var en av Sofia Årléns elever som först berättade att hon hade nominerat henne till Årets lärare. En tid senare fick Sofia besked från Beatastiftelsen om att hon var nominerad i Gislaveds kommun. I juni kom nästa besked, när hennes chef ringde och berättade att hon hade utsetts till kommunens vinnare.

– Det var jättekul såklart. Samtidigt är det lite ovant att ta emot beröm på det sättet. Man är van vid att stå i centrum i klassrummet, men inte på det här sättet, säger Sofia.

"Känner man sig trygg tror jag också att man lär sig mer"

I elevens motivering lyftes bland annat betydelsen av att bli sedd och att ha en vuxen att kunna prata med, något som Sofia lägger stor vikt vid. För henne handlar det om att lära känna eleverna som personer. När hon lär sig deras namn har hon ett knep där hon också kopplar namnet till något mer, till exempel ett intresse eller något annat som berättar vem eleven är.

När schemat tillåter försöker hon också vara på plats i klassrummet en stund innan lektionen börjar och lämnar dörren öppen. Då finns det möjlighet för eleverna att komma in tidigare för att ställa en fråga eller bara småprata en stund.

– Jag tycker det är viktigt att lära känna alla elever och verkligen se dem. Jag vill att de ska känna att de kan komma till mig och att jag är en vuxen som de kan lita på. Känner man sig trygg på lektionerna så tror jag också att man lär sig mer, berättar Sofia.

En teckning med en kvinna och texten "Super Sofia".

Vid Sofias skrivbord sitter en teckning som hon fått av en elev.

16 år på Gislaveds gymnasium

Sofia är uppvuxen i Värmland och flyttade till Gislaved 2010 för ett vikariat på Gislaveds gymnasium. Det var hennes första jobb som lärare efter examen. Vikariatet följdes av fler vikariat och så småningom en fast tjänst.

Mer än 16 år senare är hon fortfarande kvar på samma skola. I dag undervisar hon i engelska och religion och är även ämnesansvarig i engelska på skolan.

– Jag trivs väldigt bra här. Det har inte funnits någon anledning att söka sig någon annanstans, säger Sofia.

Och läraryrket är fortfarande ett yrke hon skulle välja igen. Det bästa är mötet med eleverna och kollegorna, alla samtal som uppstår och att hon själv hela tiden får lära sig nya saker.

– Att finnas där för en ungdom kan betyda mycket. Att känna att jag har en mening med mitt jobb och kan göra skillnad för någon gör arbetet mer givande. Jag hade valt om läraryrket alla dagar, berättar Sofia.

Lärargalan i Stockholm

Den 16 oktober åker Sofia till Stockholm för att delta på Lärargalan i Konserthuset. Med sig har hon sin man och två kollegor. Det blir hennes första gala, och att kollegorna följer med känns extra roligt.

– Jag har inte varit på något liknande, det var väl skolbalen senast. Det ska bli jätteroligt och det känns fint att ha två kollegor med mig. Man hade inte hamnat här utan kollegorna. Det kollegiala är jätteviktigt och vi tar mycket hjälp och stöd av varandra, säger Sofia.

Om Sofia utses till Årets lärare i Jönköpings län går hon vidare med möjlighet att vinna den nationella utmärkelsen Årets lärare. Att gå hela vägen beskriver hon som en stor ära och något som skulle vara fantastiskt.

Om Årets lärare

Årets lärare utses av Lärargalans jury och bygger på nomineringar från elever. Juryn bedömer bland annat lärarnas förmåga att engagera och motivera i undervisningen, möta elevernas behov och bidra till pedagogisk utveckling. I bedömningen ingår också kontroll av bland annat lärarlegitimation, yrkeserfarenhet och referenser.

Utöver utmärkelsen Årets lärare kan nominerade lärare uppmärksammas i flera andra kategorier, bland annat Årets gymnasielärare och Lärargalans pris för ungas psykiska hälsa.

Lärargalan arrangeras av Beatastiftelsen, som sedan 2015 arbetar för att stärka och höja statusen på läraryrket i Sverige. Årets gala hålls den 16 oktober i Konserthuset i Stockholm.

Kontakta kommunen

När du inte kan lösa ditt ärende genom vår webbplats är du välkommen att kontakta oss. Du kan ringa, skicka e-post eller fysiskt besöka oss.

Öppettider i kontaktcenter

Måndag:

8.00-16.00, lunchstängt 11.30-12.30

Tisdag-fredag:

9.00-16.00, lunchstängt 11.30-12.30

Har du ett akut ärende till kommunen en helgfri vardag 8.00-16.00 och kontaktcenter är stängt, ring 0371-810 00 för information om hur du får hjälp.