Gislaveds kommun logotyp
Suomeksi

Kontaktcenter

Skicka e-post till kommunen (e-postmeddelanden blir en allmän handling)
Ring kontaktcenter på telefon: 0371-810 00

Felanmälan och synpunkter
Lämna en synpunkt eller gör en felanmälan

Företags beredskap för kriser och krig

Företag är en viktig del av samhällets beredskap. Genom att förbereda verksamheten för störningar kan företaget minska konsekvenserna av en kris och bidra till att viktiga varor och tjänster fortsätter att fungera.

Beredskap handlar om att i förväg fundera över vad som kan hända, vad verksamheten är beroende av och vad ni gör om något slutar fungera.

Förbered företaget för störningar

En kris kan påverka verksamheten på många olika sätt. Det kan till exempel handla om elavbrott, störningar i it-system och kommunikation, problem med transporter och leveranser eller att personal inte kan ta sig till arbetet.

Fundera över vad som är viktigast för att er verksamhet ska kunna fortsätta. Det kan vara bra att kartlägga:

  • vilka delar av verksamheten som måste fungera
  • vilka varor, tjänster, system och leverantörer ni är beroende av
  • vilken personal och kompetens som behövs
  • hur ni arbetar om el, internet eller andra viktiga system inte fungerar
  • hur viktig information och data skyddas och säkerhetskopieras
  • vilka alternativa lösningar som finns om ordinarie arbetssätt inte fungerar.

Genom att planera i förväg blir det lättare att prioritera och fatta beslut när något händer.

Planera för personal och kommunikation

Fundera över hur verksamheten påverkas om många medarbetare är frånvarande samtidigt eller om nyckelpersoner inte är tillgängliga. Se till att det är tydligt vem som fattar beslut och vilka uppgifter som behöver prioriteras.

Planera också för hur ni ska kommunicera med medarbetare, kunder och leverantörer om ordinarie kommunikationskanaler inte fungerar.

Beredskapsplaner behöver vara kända i organisationen. Genom att utbilda och öva kan ni upptäcka sådant som behöver förbättras innan en verklig kris inträffar.

Vid höjd beredskap och krig

Vid höjd beredskap och krig kan förutsättningarna för företag förändras. Företag är en viktig del av Sveriges totalförsvar och många verksamheter behöver kunna fortsätta fungera även under svåra förhållanden.

Beredskap för företag – Om krisen eller kriget kommer

Myndigheten för civilt försvar har tagit fram broschyren Beredskap för företag – Om krisen eller kriget kommer. Den ger konkreta råd om hur företag kan förbereda sig för kriser, krigsfara och krig.

Broschyren tar bland annat upp hur företag kan:

  • planera för att verksamheten ska kunna fortsätta
  • stärka sin cybersäkerhet
  • planera för personal och viktiga beroenden
  • hantera information och kommunikation
  • utbilda och öva.

Använd broschyren Beredskap för företag - Om krisen eller kriget kommer som stöd för att gå igenom företagets beredskap och identifiera vad ni behöver utveckla.

Läs mer om företags beredskap

På MCFs webbplats finns mer information och stöd för företag som vill stärka sin beredskap för kriser och krig.

Kontaktuppgifter för denna sida

Sidans innehåll senast uppdaterat:

Saknar du information på den här sidan, eller har du förslag på hur vi kan förbättra den? Fyll gärna i formuläret och berätta vad du tycker.

Annat innehåll du kanske är intresserad av

Hitta på sidan



Kontakta kommunen

När du inte kan lösa ditt ärende genom vår webbplats är du välkommen att kontakta oss. Du kan ringa, skicka e-post eller fysiskt besöka oss.

Öppettider i kontaktcenter

Måndag:

8.00-16.00, lunchstängt 11.30-12.30

Tisdag-fredag:

9.00-16.00, lunchstängt 11.30-12.30

Har du ett akut ärende till kommunen en helgfri vardag 8.00-16.00 och kontaktcenter är stängt, ring 0371-810 00 för information om hur du får hjälp.