Gislaveds kommun logotyp

Underhåll av dricksvattnet avslutas – kloreringen är avslutad

Senast uppdaterad 15 maj 2026

Arbetet med att säkerställa god vattenkvalitet i Gislaved, Anderstorp, Hestra, Reftele och Vik går nu in i slutfasen. Kloreringen av dricksvattnet avslutades den 13 maj 2026 efter att de senaste dricksvattenproverna visat låga och stabila värden i ledningsnätet. Bedömningen är därför att vattenkvaliteten har stabiliserats och att klorering inte längre behövs.

Ledningsspolning fortsätter under maj

Som en sista förebyggande åtgärd fortsätter spolning av vattenledningsnätet under resterande del av maj.

VA-enheten skickar SMS till berörda fastighetsägare i samband med att spolning sker i deras område.

När spolningsarbetet är avslutat återgår verksamheten till normal drift.

Under tiden spolning pågår

Under spolningen kan vattnet tillfälligt ha annorlunda smak eller lukt. Det är normalt och brukar försvinna successivt i takt med att ledningsnätet spolas.

Vattnet kan också tillfälligt bli missfärgat eller innehålla luft. Om det händer rekommenderar vi att du spolar kallvattnet en stund tills vattnet blir klart igen.

Kontakta kommunen

När du inte kan lösa ditt ärende genom vår webbplats är du välkommen att kontakta oss. Du kan ringa, skicka e-post eller fysiskt besöka oss.

Öppettider i kontaktcenter

Måndag:

8.00-16.00, lunchstängt 11.30-12.30

Tisdag-fredag:

9.00-15.30, lunchstängt 11.30-12.30

 

Andra öppettider tisdag 19 maj:

Tisdag 19 maj görs en uppdatering av kommunens telefonisystem.

Kontaktcenter har öppet 12.00-17.00 i telefon. Vill du besöka oss är vår reception i kommunhuset i Gislaved öppen som vanligt, se tider ovan.

Har du ett akut ärende till kommunen en helgfri vardag 8.00-16.00 och kontaktcenter är stängt, ring 0371-810 00 för information om hur du får hjälp.