Kontaktcenter
Skicka e-post till kommunen (e-postmeddelanden blir en allmän handling)
Ring kontaktcenter på telefon: 0371-810 00
Felanmälan och synpunkter
Ställ en fråga
Lämna en synpunkt
Gör en felanmälan
Stöd till dig som arbetssökande
Här hittar du information om hur du går tillväga om du är arbetslös och hur du vill ha stöd för att komma i arbete och få en försörjning.
Blir du arbetslös ska du första dagen skriva in dig på arbetsförmedlingen. Det är i första hand arbetsförmedlingen som stödjer dig på vägen till ett jobb men Gislaveds kommun jobbar också med stöd på olika sätt för att arbetslösa ska komma i arbete och få en försörjning. Kommunens arbetsmarknadsenhet finns till för dig som behöver stöd för att kunna försörja dig själv, öka din kompetens för att komma in i arbetslivet eller önskar annat stöd för att öka dina chanser att få ett arbete.
Vad är Arbetsmarknadsenheten?
Arbetsmarknadsenheten (AME) är en kommunal verksamhet tillhör Avdelningen för arbete och utbildning. Vi samarbetar med:
- Arbetsförmedlingen
- Enheten för ekonomiskt bistånd
- Vuxenutbildningen
- Region Jönköpings Län
- Försäkringskassan.
Syftet är att stötta individen inför egen försörjning. Vi arbetar utifrån metoden Supported Employment, vilket innebär att vi kan stötta både den arbetssökande och arbetsgivaren på vägen framåt.
Under Arbetsmarknadsenheten finns även Ferieverksamheten, kommunens Fixartjänst samt Tolkservice.
Vem är vi till för?
Vi på AME finns till för dig som är mellan 18-65 år, bosatt i Gislaveds Kommun och saknar en sysselsättning. Du kanske vill komma vidare mot studier eller vill arbeta? Då kan vi hjälpa dig i din väg framåt. Tillsammans undersöker vi dina mål och drömmar, dina styrkor och resurser och hur vägen vidare kan se ut.
För att komma till AME behövs en remiss. Kontakta din handläggare eller vårdkontakt för detta.
I behov av arbetskraft?
Är du arbetsgivare och i behov av arbetskraft? Vi kan bistå dig i din rekrytering, mer information finner du HÄR eller via länken nedan.
Nyheter
-
08 september 2023
Kommunens årskurs 9-elever behöver praktikplatser till höstens prao-veckor. Ta chansen att inspirera
-
09 maj 2023
När allt fler företag ser över möjligheten att flytta tillbaka sin produktion till Sverige, arbetar
-
05 maj 2023
Karl Berggren lämnade USA och blev it-chef i kommunen han växt upp i. Nu ser han fram emot att skapa
-
04 maj 2023
Anna Fritzheimer arbetar sedan i höstas som verksamhetschef i kommunen och har under sina första sex
-
08 mars 2023
Elma Sabic sommarjobbade inom hemtjänsten och trivdes så bra med arbete inom vården att hon pluggade
-
06 mars 2023
Varje sommar har du som är ung möjlighet att söka ett feriearbete i någon av kommunens verksamheter
-
03 mars 2023
Hos oss får du ett välbetalt, varierande och meningsfullt sommarjobb. Nu söker vi vikarier inför
-
09 februari 2023
Du som vill utbilda dig till ett spännande och välbetalt yrke där du får jobb direkt efter examen -
-
08 februari 2023
För drygt åtta år sen började Leif Österlind som näringslivschef vid kommunens näringslivsbolag